WordPress temada yazı fontu ekleme ve değiştirme

WordPress blog sitenizde yazı tipini csslerle oynayarak değiştirebilirsiniz. Ben gta font stili olan pricedown’u site başlığına ve açıklamasına ekledim. Aslında sitedeki bütün başlıklar için eklemek istiyordum ama Türkçe karakter desteklemediğinden kötü görünüyor.

Söz konusu wp olunca hemen her şeyin eklentisi bulunuyor ancak eklentilerle ağırlaştırmak istemediğimden css düzenlemesi yoluna gittim.

1- ilk adım olarak GTA yazı tipini (pricedown) bu adresten indirebilirsiniz: https://www.dafont.com/pricedown.font en büyük sıkıntısı Türkçe desteğinin olmaması.
2- Burada şöyle bir durum var. İnen dosya tipi TrueType olarak iniyor. Bütün tarayıcılarda sorunsuz çalıştırmak için woff (Web Open Font Format) tipine dönüştürmemizde fayda var. W3C web sayfalarında en çok tercih edilen formatlardandır ve W3C tarafından da önerilir.
Bunun için font dönüştürme aracını kullanabilirsiniz: https://www.fontsquirrel.com/tools/webfont-generator

Bu araç dosyamızı bize woff ve woff2 formatına çevirir. Bu dosyaları temanın bulunduğu dizine atmamız gerekmektedir (wp-content/themes/SİZİN-TEMANIZ/).

3- Yönetici panelinden Görünüm > Düzenleyici sayfasına gelin burada görünen style.css dosyasının en altına şu kodları ekliyorum:

@font-face {font-family: 'pricedown';
src: url('pricedown_bl-webfont.woff2')
format('woff2'),
url('pricedown_bl-webfont.woff') format('woff');
font-weight: normal;
font-style: normal;
}

4- Son olarak kullanmak istediğimiz yerde css olarak tanıtmamız gerekli, ben site başlığı ve açıklamasında kullandım:

.site-title a { font-family: 'pricedown'; }
.site-description { font-family: 'pricedown';}

Bunu yaparken sitenin genel font ayarlarını da değiştirerek daha okunaklı hale getirmeye çalıştım. Eklenti kullanmadan wordpress’de font değiştirmiş olduk. Benim tercihim böyle basit işler için eklenti kullanmamaktan yana.