Steam hesap değeri nasıl öğrenilir?

Geçtiğimiz aylarda 20. yılını kutlayan dijital oyun mağazası Steam, en çok tercih edilen oyun platformu olmayı sürdürüyor. Pek çok oyuncu Epic Store gibi rakip platformlar olsa da Steam’i tercih etmeyi sürdürüyor. Yıllardır Steam kullanıyorsanız satın aldığınız oyunların toplamını merak edebilirsiniz. Bunu öğrenmenin çok pratik bir çözümü var. Steam Calculator!

20 Kasım 2023 tarihinde TL fiyatlandırmasından USD bazlı fiyatlandırmaya geçen Steam’de oyun fiyatlarının genel olarak bir miktar yükseldiğini hatırlatalım.

Steam Calculator ile Steam hesap değeri nasıl öğrenilir?

Bunu elbette elle geçmiş siparişlerden toplayarak yapmanız mümkün ancak internetteki bazı siteler yardımıyla hem hızlıca hem de başka kullanıcıların hesaplarını da görmeniz mümkün. “Steam Calculator” olarak adlandırılan bu işlemi yapan siteler var, bunların içinde en yaygın kullanılanlardan biri de steamdb.info/calculator sitesi.

Bu site aynı zamanda platformdaki oyunların ne kadar satıldığı ve tahmini oyuncu sayısı gibi bilgileri de paylaşıyor.

Adrese girdiğimizde Steam profil URL’mizi veya Steam ID’mizi girip sorgulama yapmak yeterli. Tabi bunun için profilinizin private ve “Oyun detayları” seçeneğinin (steamcommunity.com/id/KULLANICI_ADI profil linkiniz bu şekildedir) herkese açık olması gerekiyor. Açılan sayfada kütüphanemizdeki oyunların bugünkü fiyatları ile toplam değerini görebiliyoruz. Ayrıca oyun süresi, rozetler, banlar gibi detaylandırılmış olarak elde ediyoruz.

Uygulama kısa süre içerisinde hesabınızın değerini karşınıza çıkaracaktır.
Steam profil URL’nizi veya Steam ID’nizi girmenizin ardından açılan sayfada, kütüphanenizdeki oyunların ortalama değerini, en düşük fiyatları ile toplam değerini ve bugünkü fiyatları ile toplam değerini görebilirsiniz.

Steam hesap değeri sayfasının örnek görüntüsü aşağıdaki gibidir.